IF Hagen
Tisdags-OL
Tisdags-OL  2017

Motions och tränings-OL som arrangeras i samarbete mellan IF Hagen - Volvo OK - OK P4 - med flera.
Ingen föranmälan behövs, kom bara och deltag.

Start är mellan 17:00 och 18:30.          Sista målgång är 20:00.  Efter det dras målet in.


  4 banor finns att välja mellan:
- Kort bana c:a 2 - 3 km medelsvår
- Mellanbana c:a 4 - 5 km medelsvår
- Lång bana c:a 6 - 7 km medelsvår
- Lätt bana c:a 2 - 3 km lätt med ledstång

Nästa tävling: Tisdag -- 8 augusti
Karta / Plats: Boskogen /
Vägvisning:
Vägvisning-karta: Karta: klicka här
Arrangör: OK P4 / Kay Svensson / Karl-Gustav Larsson
Avgift: 30:-, brickhyra 5:-. OBS! Kontant betalning för alla.

===>>> Nu finns banorna upplagda på OPath så att man kan lägga upp sina spår där. <<<===

Resultat 2017: => Länk till OPath <=
Datum Resultat Kommentar
27 juni Resultat Simsjön
20 juni Resultat Rånna
13 juni Resultat Häggum
30 maj Resultat Lövsjötorp
23 maj Resultat Billingen
16 maj Resultat Rydskogen
9 maj Resultat Högaliden Kontroll 37 satt fel vilket påverkar resultaten.
2 maj Resultat Rånna
25 april Resultat Rankås
18 april Resultat Billingen
11 april Resultat Bjärsjö
4 april Resultat Rydskogen
28 mars Resultat Simsjön Startenheten gav fel tider så alla får 0 till första kontrollen
Resultaten finns även på Eventor under lokal tävling.

Arrangörsschema:   (Platser och arrangör kan ändras)
Datum Karta Plats Arrangör Banläggare Kommentar
28 mars Simsjön Skultorp OK P4 Kay Svensson / Karl-Gustav Larsson / Inger Holm
4 april Rydskogen Södra Ryd IF Hagen Karl-Evert Svensson / Niklas o Maria Sahlén
11 april Bjärsjö Bjärsjö skjutfält Volvo Åke Wijkmark / Benny Hoffman
18 april Billingen Hagenstugan IF Hagen Björn o Gunilla Sterud / Stefan Linderoth
25 april Rankås Rankåsstugan Tibro OK Peter Brämersson
2 maj Rånna Ryds ängar IF Hagen Max o Malin Suderbys / Karl Gellerman / Ola Lundh
9 maj Högaliden Högaliden Volvo Jonas Ericsson / Lennart Ardmar / Tapio Leskinen
16 maj Rydskogen N Ryds industriområd Volvo Anders Pettersson / Torbjörn Löfving
23 maj Billingen Hagenstugan IF Hagen Styrbjörn o Ylva Jansson / Carl-Otto o Ing-Marie Wijkmark
30 maj Lövsjötorp Brukshundsklubben OK P4 Christer Ottosson / Karl-Gustav Larsson / Inger Holm
6 juni Nationaldag
13 juni Häggum Häggum IF Hagen Anders o Emma Kindbom / Maria Widmark / Annica Höckergård
20 juni Rånna Lunnahult IF Hagen Kjell, Liam o Agnes Johansson / Renita Påsse / Inger Westerberg
27 juni Simsjön Simsjön N OK P4 Kay Svensson / Karl-Gustav Larsson / Inger Holm / Uno Nilsson
4 juli Semester
11 juli Semester
18 juli Semester
25 juli Semester
1 augusti Semester
8 augusti Boskogen OK P4 Kay Svensson / Karl-Gustav Larsson
15 augusti Rånna Volvo Conny Ljungberg / Jonas Sandgren
22 augusti Skärv IK Gandvik Magnus Södervall
29 augusti Lövsjötorp OK P4
5 september Billingen IF Hagen Alf o Ulla Andersson / Hans Tuvesson
12 september Rydskogen IF Hagen Karin Andersson / Hampus Nyström / Lena o Hedvig Reisen
19 september Istrum Istrums SK Karl-Inge Karlsson Natt
26 september Tovatorp OK P4 Kay Svensson / Karl-Gustav Larsson Natt
3 oktober Karstorp Volvo Urban Bark / Torbjörn Jarlevang Natt
10 oktober Billingen IF Hagen Greger, Linus o Nina Ahlén / Per-Erik Carlsson Natt
27 mars

För arrangörer och banläggare